ՀՀ Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մխիթար Հայրապետյանը եւ փոխնախագահ Հովհաննես Հովհաննիսյանն աշխատանքային այցով դեկտեմբերի 4-5-ը գտնվում էին Շվեդիայի Թագավորությունում:
Պատգամավորներն  այցելել են Ռիկսդագ, որտեղ հանդիպել են կրթության հանձնաժողովի նախագահ Գունիլա Սվանտորպի հետ: Շվեդական կողմը ներկայացրել է կրթության ասպարեզում իրենց ձեռքբերած հաջողությունները:  Քննարկվել են կրթության ոլորտում համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Մխիթար Հայրապետյանն ու Հովհաննես Հովհաննիսյանը եղել են նաեւ շվեդական հայտնի «Ֆրուշուսետ» երիտասարդական կազմակերպությունում, որտեղ խրախուսում են պատանիների զարգացումը եւ նրանց կրթական նոր հնարավորություններ ընձեռելը: Մխիթար Հայրապետյանի խոսքով` առաջիկայում նախատեսվում է նմանատիպ մի կենտրոն հիմնել նաեւ Երեւանի արվարձաններից մեկում:
Հաջորդիվ խորհրդարանականները Շվեդիայում Հայաստանի դեսպանության ներկայացուցիչների հետ այցելել են Շվեդիայի՝ մեծությամբ չորրորդ` Ուփսալա քաղաք, որտեղ հանդիպումներ են ունեցել երկրի գյուղատնտեսական գիտությունների, ինչպես նաեւ Ուփսալայի համալսարանի պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչների հետ: Վերջիններիս հետ հայ պատգամավորները քննարկել են հայկական բուհերի հետ Ուփսալայի համալսարանի համագործակցության հեռանկարները:
Համալսարանում շրջայցից հետո Մխիթար Հայրապետյանը գրառում է կատարել շուրջ 6 դար գործող համալսարանի գրադարանի այցելուների մատյանում:

Встречи в интересах модернизации сферы образования: М.Айрапетян обобщает итоги рабочего визита в Швецию
4-5 декабря председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта М.Айрапетян и заместитель председателя комиссии О.Ованнисян находились с рабочим визитом в Королевстве Швеция.
Депутаты посетили Риксдаг, где встретились с председателем   комиссии по образованию Гунилой Сванторп. Шведская сторона представила достижения в образовательной сфере. Обсуждены вопросы сотрудничества в сфере образования.
М.Айрапетян и О.Ованнисян побывали также в известной шведской молодежной организации “Фрушусет”, где поощряются развитие и новые образовательные возможности молодых людей. По Айрапетяну, в будущем намечается создание подобного центра также в одном из предместий Еревана.
Затем парламентарии вместе с сотрудниками посольства Армении в Швеции посетили один из крупнейших городов страны – Упсалу, где состоялись встречи с представителями сельскохозяйственной науки, а также с профессорско-преподавательским составом Упсальского университета, существующего около 6 веков. Армянские депутаты обсудили перспективы сотрудничества армянских вузов с известным университетом.
После ознакомления с университетом М.Айрапетян внес запись в книгу посетителей библиотеки университета.